15. desember 2009 vedtok Stortinget endringer i Lov om Pensjonsordning for apotekvirksomhet. Endringen innebærer at enker og enkemenn likebehandles ved beregning av ektefellepensjoner.
Bakgrunnen for vedtaket er at EFTA-domstolen har uttalt at de gjeldende reglene er i strid med EØS-avtalen – fordi de innebærer lovstridig kjønnsdiskriminering.
Reglene har vært slik at enker etter menn som ble medlemmer i Pensjonsordningen for apotekvirksomhet før 01.10.1976, har fått utbetalt ektefellepensjon uten noen form for behovsprøving. Enkemenn har derimot fått sin ektefellepensjon avkortet i forhold til egen inntekt og egen tjenestepensjon.
Frem til 1976 var det bare kvinner som hadde rett på ektefellepensjon. Da ektefellepensjon ble innført også for menn, ble det samtidig besluttet at alle ektefellepensjoner skal avkortes for inntekt. Dette gjaldt imidlertid ikke for
EFTA-domstolen har uttalt at dette er diskriminerende. Lovendringen som nå er vedtatt, innebærer at noen grupper nå kommer inn under andre beregningsregler enn de tidligere var omfattet av.
Utskriftsvennlig side
Sist oppdatert: 01.07.2010
Pensjonsoppgaven sendes ut
Pensjon på 1-2-3
Pensjonskalkulator
Lånekalkulator
Lånenevnekalkulator
Søknad om avtalefestet pensjon
Søknad om uførepensjon
Apotekforeningen
FarmasiForbundet
Norges Farmaceutiske Forening
HSH
Arbeidsgiverforeningen Spekter
Boots Norge AS
Apotek 1
Vitusapotek AS